Zaprojektuj swój sukces na 2018 rok!

Warszawa, 9.01.2018

Każda z nas chce dobrze wyglądać, mieć energię, dobry nastrój i zdrowie. Droga do spełnienia tych oczekiwań nie jest łatwa, bo też często same stawiamy sobie wygórowane cele.

"Schudnę 20 kg", "przebiegnę maraton w 3 godziny", "nie będę jadła słodyczy", "w pół roku wypracuje kaloryfer na brzuchu"… Z jednej strony wysoko postawiona poprzeczka świadczy o tym, że jesteśmy ambitne z drugiej - takie postanowienia mogą być przytłaczające i zniechęcające. Bierzemy na siebie za dużo, dlatego trudno nam wytrwać.

Projektantki Sukcesu Marta Osuch i Agnieszka Rejowska , które na co dzień pomagają kobietom w samorozwoju, wyznaczeniu celów, marzeń i strategii realizacji planów twierdzą, że pomocna może być mapa marzeń.

MAPA MARZEŃ

To wizualizacja marzeń, sukcesów i celów, która może występować w formie jednego obrazu lub trzech osobnych. Mapa musi być zrobiona w zgodzie z sumieniem. Jeśli mamy w planie rozliczenie się z naszych marzeń, to muszą być one realne.  Do stworzenia takiej mapy potrzebujemy: papieru, nożyczek, kolorowych gazet, flamastrów i kleju. Bierzemy arkusz papieru i naklejamy na nim symbol naszego głównego marzenia. Dookoła głównego marzenia mogą być symbole mniejszych marzeń stanowiących drogę do głównego celu. Na przykład głównym marzeniem jest maraton, a pomniejsze to starty na 5 km, 10 km i w półmaratonie.

Wypisujemy też ograniczenia takie jak pogoda, brak czasu, brak motywacji, brak stroju sportowego, słaba kondycja  i wykreślamy na czerwono te, na które nie mamy wpływu. Energie kierujemy w te punkty, na które mamy wpływ - np. poprawa kondycji, zakup odpowiedniego stroju, regularne treningi. 

CEL

Wyznaczamy go wg metody "SMART", czyli cel ma być sprecyzowany, mierzalny, ambitny, ale osiągalny, realistyczny i określony w czasie.

METODA MAŁYCH KROKÓW

To skuteczna droga do osiągnięcia długofalowego celu, dopiero po wyznaczeniu kroków przechodzimy do realizacji. Żeby ostateczny cel nie przerażał, lepiej funkcjonować "od punktu do punktu" np. od treningu do treningu, wprowadzając drobne zmiany w odżywianiu zamiast wielkiej rewolucji od zaraz.

Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie i podążanie  za zasadą "samospełniającej się przepowiedni". Jeśli same uwierzymy w to, że uda się je spełnić, to połowa drogi do sukcesu. Musimy też mieć pewność, że wybrane marzenie jest na pewno naszym marzeniem, a nie spełnieniem oczekiwań społecznych, przyjaciół, partnera czy rodziny. Gdy już jesteśmy nastawione na spełnienie naszego marzenia musimy określić : CO, KIEDY I POPRZEZ JAKIE DZIAŁANIA. 

SUKCES

Ważne w osiąganiu kolejnych sukcesów, celów, marzeń jest uświadomienie sobie listy dotychczasowych osiągnięć. Na początek warto stworzyć własną definicję sukcesu, a następnie wypisać rzeczy, z których jesteśmy dumne. Sukces nie musi oznaczać bardzo wysokiego stanowiska w pracy, dużych pieniędzy czy sławy. Oblicza sukcesu mogą być różne od życia prywatnego, pasji, działalności charytatywnej po realizację np. w sporcie. Uświadomienie sobie listy własnych zasług napędza do działania, dowartościowuje i sprawia, że mamy energię do realizacji kolejnych postanowień.

Marta Osuch i Agnieszka Rejowska, czyli Projektantki Sukcesu są absolwentkami psychologii, trenerkami rozwoju osobistego i zawodowego, autorkami cyklu warsztatów "Sukces w Wielkim Mieście" oraz organizatorkami akcji społecznej "Jestem Kobietą Sukcesu. Sama definiuję swój Sukces".

Celem akcji jest zwiększenie świadomości kobiet na temat postrzegania sukcesu. - Zachęcamy kobiety do stworzenia swojej osobistej definicji sukcesu, opartej o własne wartości. Szerzymy ideę Kobiet Sukcesu, czyli świadomych, szczęśliwych i spełnionych kobiet, które podejmują w życiu wyzwania i spełniają swoje marzenia - deklarują organizatorki i dodają, że kobiety potrzebują pozytywnego wzmocnienia, inspiracji, motywacji po to, by przekonać się o sile, która w nich drzemie. - Pragnienie rozwoju jest dla kobiet początkiem drogi do tego, by poczuły się spełnione - podkreślają. W ramach akcji przedstawiane są historie Kobiety Sukcesu, które mogą stać się inspiracją dla innych.

Gala Finałowa III edycji akcji społecznej "Jestem Kobietą Sukcesu. Sama definiuję swój Sukces" odbędzie się 13 stycznia o godz 18.00 przy ul Mysiej 3 w Warszawie. Wśród tegorocznych Ambasadorek jest Karina Terzoni, która podczas wydarzenia opowie o swijej sportowej motywacji. 

 

 

pozostałe artykuły